Strzałka

PTAKI - fotografia

30 marca - 22 kwietnia 2012 r. 30 marca 2012 r. otwarta została wystawa „Ptaki” – fotografii twórców z portalu National – Geographic Polska. To druga taka prezentacja pod patronatem redakcji NG PL. W ub.r. można było obejrzeć w Galerii owady. Tym razem fotografie ptaków pokazują Hubert Jasionowski ze Szczytna ( Mazury)- laureat wielu konkursów przyrodniczych oraz nagradzani laurami na portalu NG PL Wacław Decowski z Proszowic pod Krakowem oraz Andrzej Reschke z Włocławka. Fotografują krajobraz, ssaki, rośliny, owady, ale ptaki są dla nich podstawowym tematem twórczości. Chociaż różnią się doświadczeniem i dorobkiem twórczym trudno to zauważyć na pokazanych pracach. Na wystawie znajdują się zdjęcia wielu gatunków ptaków obecnych w Polsce. Dobór prac zapewnia różnorodność gatunkową i estetyczną. Są tu ujęcia „portretowe” pojedynczych osobników oraz kadry z parami ptaków, sceny sytuacyjne podpatrzone podczas zdobywania pożywienia, karmienia piskląt, rozpoznawania terenu,” zabawy” oraz walki o gniazdo czy zdobycz. Niektóre gatunki są pokazane dwukrotnie, są to jednak„różne spojrzenia” warsztatowe lub estetyczne . Hubert Jasionowski prezentuje m.in. swój ulubiony kadr karmienia młodej muchołówki szarej ( kilka nagród w konkursach), Wacław Decowski zdjęcie, swoją „wizytówkę” - błotniaka stawowego na malarsko rozmazanym tle, natomiast Andrzej Reschke skrywającą się czaplę białą ( białą damą zwaną) w jej i autora ukochanej nadwiślańskiej krainie. Pomysłodawcą projektu, komisarzem wystawy i autorem tekstów katalogu jest włocławski fotografik Zygmunt Prondzyński.

Hubert Jasionowski. Rocznik 1949. Pochodzi spod Szczytna( Mazury). Miasto to od wielu lat jest jego miejscem zamieszkania. Fotografuje przyrodę Mazur ( krajobraz, ssaki, płazy, grzyby) „na poważnie” od 1971, ; ptaki od 1995 r. Ulubione i najczęściej odwiedzane miejsce obserwacji, dokumentowania przyrody to Puszcza Pilska. Raduje go szczególnie możliwość obserwacji bocianów. Marzy o ponownym spotkaniu „reliktowych” -głuszców i krasek .W dorobku 32 wystawy indywidualne w kraju i za granica ( m.in. Niemcy, Litwa, Francja i Norwegia). Spośród nagród i wyróżnień najbardziej cenne dla niego są I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej Foto-Eko w Poznaniu w 1999 r. oraz srebrny medal na Fotograficznych Mistrzostwach Polski w Warszawie w 2000r (kategoria przyroda) . Współpracuje z czasopismami przyrodniczymi krajowymi ( m.in. „Przyroda Polski” i Myśliwiec) i zagranicznymi ( m.in. niemieckie „Wild Und Hund” ,„Die Pirsch i „brytyjski „The Field” ). Autor albumu fotograficznego „Mazurska rapsodia”(2011, wersja polska i niemiecka). Członek ZPAF. Sporo dorobku zamieścił na portalu NG Polska.

Andrzej Reschke. Rocznik 1965. Pochodzi spod Lęborka na Kaszubach. Obecnie mieszka we Włocławku. Fotografią przyrodniczą zajmuje się od pięciu lat. Wypatruje zwłaszcza ptaki wodne . Ulubione gatunki : czaple, sieweczki rzeczne, zimorodki i kormorany. Marzenie- „upolować” prowadzącego niezwykle skryty tryb życia kszyka. Fotografuje i „wędkuje” w zakolach, na wysepkach Dolnej Wisły pod Włocławkiem. Najcenniejsze są dla niego ujęcia ptaków w trawach, trzcinach i zaroślach. Niektórym ujęciom stara się nadać walory malarskie. Wystawia od 2011 r. W dorobku pokonkursowa prezentacja „Różne spojrzenia, jedno myślenie” przygotowana przez Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz indywidualna wystawa w Szpitalu Miejskim w Toruniu( 2011-2012; po wystawie autor podarował fotografie jednemu z oddziałów szpitala).Prace jego znajdują się w albumie „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego” ( wydawca wojewoda kujawsko-pomorski, Bydgoszcz 2012). Wystawa „Ptaki” jest pierwszą prezentacja jego prac we Włocławku. Fotografie zamieszczone na swojej stronie oraz portalu NG Polska często wzbogaca obszernymi, przejmującymi relacjami , obserwacjami i refleksjami „filozoficzno-lirycznymi” na temat świata przyrody.

Wacław Decowski. Rocznik 1974. Od urodzenia mieszka w podkrakowskich Proszowicach. Od kilku lat fotografuje okoliczny krajobraz i ptaki. Zapytany dlaczego ptaki, odpowiada: „ Bez ptaków świat przyrody byłby dla mnie cichą pustką (…)mniej radosny i kolorowy”. Szczególnie upodobał sobie myszołowy, rudziki , pleszki i kukułki. Najwięcej satysfakcji sprawia mu podpatrywanie ptaków w naturalnych dla nich okolicznościach, kiedy nie wyczuwają w pobliżu jego obecności. Przykładami są zamieszczone zdjęcia -niżej Błotniaka stawowego oraz obok kukułki. Są one zwieńczeniem wielodniowych obserwacji i „polowań” z aparatem. Marzy o sfotografowaniu kobuza i orła bielika. W jego dorobku oprócz ujęć ptaków w ich siedliskach niezwykle cenne są fotografie „portretowe” ( m.in.. rudzika i sójki ). Swoje prace przedstawia regularnie na portalu national-geographic.pl., gdzie wielokrotnie były wyróżniane mianem zdjęcia dnia. Wystawa „Ptaki” jest debiutem wystawowym autora.

Pozostałe

Galeria jest instytucją kultury finansowaną przez Urząd Miasta Włocławka

H O N O R U J E M Y
aidia multimedia agencja interaktywna
Galeria Sztuki Współczesnej na facebook
© 2019 Galeria Sztuki Współczesnej

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, informujemy, że nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. ciasteczek. Przeczytaj więcej.