Strzałka

Wydarzenia

6 czerwca godz. 18.00
Adam Wsiołkowski - malarstwo, Krzysztof Kiwerski - malarstwo, grafika, film

Galeria Sztuki Wspólczesnej zaprasza 6 czerwca na otwarcie wystawy „Krzysztof Kiwerski – motion graphic, malarstwo, film. Adam Wsiołkowski – malarstwo, grafika, wideo”.
Będzie to wystawa znanych i znakomitych współczesnych krakowskich twórców.
Obaj artyści ukończyli malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mają w dorobku wiele wystaw w kraju i za granicą.


KRZYSZTOF KIWERSKI
Urodzony w 1948 r. w Poznaniu. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w 1973 r. Uprawia malarstwo, grafikę komputerową i motion graphics; zrealizował 38 filmów animowanych, w tym cztery pełnometrażowe. Brał udział w ponad 100 wystawach m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Danii, Szwecji, Japonii, Turcji, Grecji, Jugosławii, Austrii. Miał 45 wystaw indywidualnych między innymi w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Zamościu, Częstochowie, Genewie. Udział w licznych festiwalach filmowych m.in. w Poznaniu, Krakowie, Oberhausen, Annecy, Cannes, Huesca, Tours, Chicago, Nowym Jorku. Za filmy otrzymał 22 nagrody i wyróżnienia m.in. „Złote Koziołki" w kategorii filmu animowanego na V OFF dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w1977, „Złotą Pieczęć Miasta Triestu" dla najlepszego filmu krótkometrażowego na XIV MFF w Trieście w 1976, Grand Prix „Złoty Tancerz" w kategorii filmów animowanych na XII MFFK w Huesca w1984, Grand Prix dla filmu niezależnego na IX Międzynarodowym Spotkaniu im. Henry L'Anglois w Tours w 1985, nominację do „Złotej Palmy" w Cannes w 1985, Grand Prix „Oskarek" na X Ogólnopolskim Festiwalu dla Dzieci w Dębicy w 1995, dwa razy „Złotą Kreskę" raz „Srebną Kreskę" i raz „Brązową Kreskę"na Ogólnopolskich Festiwalach Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie w latach 19982008.
Za twórczość malarską otrzymał m.in. II nagrodę na VII Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie, Brązowy i Srebrny Medal na ogólnopolskich wystawach malarstwa „Bielska Jesień", Grand Prix na ogólnopolskiej wystawie „Spotkania Krakowskie", Medal St. Wyspiańskiego na Salonie Malarstwa Krakowskiego, nagrodę regulaminową na V Biennale Grafiki w Sapporo, Grand Prix na V Międzynarodowym Triennale Sztuki „Sacrum", Grand Prix na wystawie 100-lecia ZPAP w Krakowie.
Odznaczony Srebnym Orderem „Gloria Artis".
Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie; Muzeum Miasta Łodzi; Ministerstwa Kultury i Sztuki, Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Krakowa; Galerii BWA w Krakowie i Białymstoku oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.


„W całej twórczości artysta dowodzi znakomitego panowania nad formą plastyczną, a środki wyrazu dobiera celowo i z rozmysłem. Kompozycje stają się tektoniczne i przejrzyste, a sceny zostają skondensowane do tego, co najważniejsze to potęguje ekspresję i wynosi je do rangi symbolu.
Dyscyplina warsztatowa nie zubaża jednak malarskiej tkanki a obrazy Kiwerskiego odznaczają się bogatą i soczystą gamą kolorystyczną, urozmaiconą oszczędnie dozowanymi efektami fakturowymi. Zasadniczo, artysta nakłada farbę cienko i gładko, ale czasem impastem wydobywa bliki albo wzbogaca tkankę drobnymi chropowatościami, rozwibrowaniem plamy barwnej lub perlistymi dotknięciami pędzla. Forma jest mu posłuszna w wyrażaniu myśli, ale dostarcza też zmysłowych wrażeń i emocjonalnych wzruszeń. Dlatego traktuje ją z cyzelatorską uwagą.
Przywiązanie do warsztatowej staranności towarzyszy mu również wtedy, gdy tradycyjne atrybuty malarza zamienia na komputer. Ma bowiem jasną świadomość, że prawdziwy artysta nie może być li tylko zręcznym wykonawcą wysoce zestandaryzowanych i skonwencjonalizowanych programów, a u podstaw sztuki zawsze leży twórcze myślenie, wizjonerska wyobraźnia, humanistyczna wrażliwość, nade wszystko jednak pragnienie nawiązania dialogu na temat spraw istotnych, żywo obchodzących człowieka w wymiarze uniwersalnym lub w określonym kontekście kulturowym."
Maria Tyws

We włocławskiej Galerii zaprezentuje prace malarskie, graficzne, filmy i motion graphic.


ADAM WSIOŁKOWSKI
Urodzony w 1949 r. w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof.W. Taranczewskiego; dyplom w 1973 r. W tymże roku rozpoczyna pracę pedagogiczną w Akademii, uzyskując w 1992 r. tytuł profesora. Prowadzi pracownię malarstwa; w latach 1996 2002 był dziekanem macierzystego Wydziału, a w latach 2008 2012 rektorem ASP.
Uczestniczył w około 200 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie, Nowym Jorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze i Kijowie. Uzys-kał ponad 20 nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu; w 1991 r. nagrodę Ministra Kultury i Sztuki RP za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, a w roku 2012 nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego. W latach 1981/82 przebywał w USA na półrocznym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, uzyskując tam stypendium Fundacji Ford & Rockefeller.
Jest wiernym panem jamnika szorstkowłosego Felka Trzeciego.
Prace w zbiorach: Muzea Narodowe w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Kielcach; Muzea Okręgowe w Tarnowie i Toruniu, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum ASP w Krakowie; Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; Muzeum Chełmskie w Chełmie; Muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Muzeum Miasta Jaworzna; Muzeum Plakatu w Wilanowie; kolekcja Centrum Sztuki „Studio" im. S. I. Witkiewicza w Warszawie; kolekcja ostromecka Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy; Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia" w Radomiu; Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie; galerie BWA w Poznaniu, Sieradzu i Białymstoku; Fundacja Malarstwa Polskiego w Lesku; The New York Public Library, Polish Institute of Arts & Sciences, The Kosciuszko Foundation Nowy Jork, muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii; muzeum Fundacio Antonio Perez w Cuenca w Hiszpanii oraz kolekcje prywatne w kraju i za granicą.


„Twórczość Adama Wsiołkowskiego, obserwowana w dłuższej perspektywie, wzbudza szacunek swą wewnętrzną spójnością i konsekwencją. Zwartości dzieła służy wyraziście określona osobowość autora i jego głęboka samoświadomość, które to cechy warunkują programowe dążenie do jasnej koncepcji intelektualnej i plastycznej. Badawczy, analityczny umysł artysty rodzi precyzyjne konstrukcje myślowe ukierunkowane na refleksję ontologiczną, epistemologiczną czy autotematyczną, zaś nadrzędna potrzeba logiki i porządku pozwoliła mu wyklarować własną formułę estetyczną, która czyni to malarstwo rozpoznawalnym na pierwszy rzut oka.
Oryginalny i bardzo charakterystyczny styl Wsiołkowskiego ujawnia się w obrazach o niezwykłej wprost precyzji wykonania i zdyscyplinowaniu formy. Poddane rygorowi geometrii, czytelne, przejrzyste i tektoniczne kompozycje, stają się wzorem ładu i harmonii, nieco chłodnego w swej perfekcji piękna. W tym aspekcie sztuka ta jawi się jako jeszcze jedna współczesna recepcja greckiego kanonu piękna racjonalnego, opartego na przesłankach matematycznych."
„...Oto wyabstrahowany świat stężały w wiecznotrwałych i doskonałych układach geometrycznych, których hieratyzm wnosi ton uroczystej powagi. Bowiem ambicją malarza nie jest odwzorowanie rzeczywistego świata w jego bujnych, zmysłowych przejawach; on ten świat poznaje, by wyrazić ukrytą pod powłoką zjawisk istotę rzeczy."
Maria Tyws

Wystawa będzie czynna do 29 czerwca
Wernisaż: godzina 18.00
Miejsce:Galeria Sztuki Współczesnej - Sala Główna, Mały Salon

8 lipca – 31 lipca 2022


Wystawa twórczości Anny Wąsikiewicz. Malarstwo, jest wielką pasją artystki, malowanie - zapisem emocji i przemyśleń. Głównym źródłem obrazów jest natura a pejzaże głównym tematem twórczości - wyrazem zachwytu chwilą, zmienności światła, kolorytu pór roku, pór dnia. Bardzo ważną rolę w jej obrazach odgrywa struktura a przede wszystkim kolor.
Anna Wąsikiewicz pochodzi z Kłodawy (w województwie wielkopolskim), jednak od wielu lat mieszka i pracuje we Włocławku.

Wstęp wolny.


Pozostałe

Galeria jest instytucją kultury finansowaną przez Urząd Miasta Włocławka

H O N O R U J E M Y
aidia multimedia agencja interaktywna
Galeria Sztuki Współczesnej na facebook
© 2022 Galeria Sztuki Współczesnej

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, informujemy, że nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. ciasteczek. Przeczytaj więcej.